Epoksi Terrazo Zemin Kaplama

Terrazzo 16. Yüzyılda, italya’nın Venedik şehrinde bulunmuş bulunduğu tahmin edilen tarihin belki de en eski çevreci zemin kaplama ürünüdür. italyan bina ustaları, yaptıkları inşaatlarda dökülen granit, mermer ve taş parçalarını kullanması için bir çözüm arayışı içindeydiler. Buldukları en fazla metod çimento harcının içine bu malzemeleri atarak dekoratif bir yüzey elde etmek oldu ve bu metod yüzlerce yıl kullanıldı. 20.Yüzyılın başlarında bilhassa elektrikli aletlerin ortaya çıkmasıyla uygulaması kolaylaşan terrazzoya en büyük destek, ikinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan bilimsel ve teknik gelişmeler olmuştur. Bu doğrultuda kuvvetli bağlayıcılığa sahip ve kimyasal direnci yüksek epoksi reçineler terrazzo uygulamalarında kullanılmaya başladı.

Bugünkü terrazzo, geçmişte kullanılanlara göre çok daha diri renklerle Ankara Eposi Zemin mimarların tasarımlarını zeminlere yansıtabilir, uzun ömrü ve düşük bakım maliyetiyle de başka zemin kaplama malzemelerine göre operasyonel avantaj sağlar. bununla beraber tasarımcılara göz alıcı renkler, hayret uyandırıcı desenler yaratma özgürlüğü verir. Bu özellik epoksi terrazzoya özgü olup, doğru seçilmiş renk-agrega kombinasyonları ile düş edebildiğiniz her tasarımı uygulanmasını mümkün kılar.

Zemin kaplama işleminde derz kullanılmadığından, uygulandığı alanlarda bir bütmeşhurk sağlar. Bundan dolayı bilhassa düz olarak ve geniş alanın arandığı havalimanı, hastane ve avmleri aynı biçimde yerlerde tercih edilirken, devamlı yapısı yardımıyla minik alanlara Ankara Eposi Zemin genişlik tren. Başta Amerika ve Avrupa ‘da yaygın şekilde tercih edilen Terrazzo zemin kaplaması, ülkemizde çok bilinmemektedir. Bunun temelinde mimarların malzemeyi yeterince tanımıyor olmaları, uygulama aşamasının titizlik gerektirmesi ve üretim maliyetlerinin yüksek idraklanması yatmaktadır. Maliyetin yüksek algılanması, malzemenin ömrü ve bakımı dikkate alındığında gerçeği yansıtmamaktadır.
Terrazzo’nun tasarımdaki bu avantajlarının yanı sıra, ihtiva ettiği kimyasallar açısından çevreye de duyarlıdır. Evlerimizde dahi tercih ettiğimiz bir çok fazla kimyasal araç-gereç oda sıcaklığında bile buharlaşabilen Uçucu tabii Bileşik (VOC) içerirken, Terrazzo Ankara Eposi Zemin zemin kaplama uygulamasın yapan kimyasallar hiçbir uçucuyu içermez. Bakteri ve mantar türevi mikrobiyolojik oluşumlarını engellediğinden oldukca sağlıklıdır. Dünya’da hastanelerde kullanılması mecburi bir duruma getirilen terrazzo ürünleri, son senelerde toplumları çok mühim boyutlarda etkileyen salgınları (domuz gribi, çılgın dana hastalığı, grip vb) yayılmasında önleyici rol oynayarak toplum sağlığını korumaktadır.

tüm bu tarz şeylerin birlikte epoksi terrazzonun uzun ömrü, değişim için harcanacak enerji ve kaynakları en aza indirerek yüksek oranda tasarruf sağlar. şimdilerde terrazzo, bir yapının LEED direktiflerine uygunluk seviyesini ortalama 5 puan ekleyebilmektedir. Bu sayede yeşil yapıların oluşturulmasında avantaj sağlar.

Terrazzo nasıl Uygulanır?

Sağlanması gereken ön şartlar
iyi bir çevresel koşul gereksinimi, beton zeminlerdeki her çeşitli reçineli Ankara Eposi Zemin döşeme uygulamalarında çoğu zaman göz ardı edilen bir aşamadır. Bu koşullar, nem yada nemin hareketi, sıcaklık ve binadaki nem ile ilgilidir.

enfazla sonuçlar için zemin sıcaklığı, uygulama yapılrıken minimum 13°C olmalıdır (tercihen 15 °C). ek şekilde epoksi’nin döşenirken yoğunlaşma noktası dikkat edilmesi gereken çok fazla önemli bir test parametresidir. bütün durumlarda yüzey sıcaklığının yoğuşma noktasından 5°C yukarıda olmasını önerilmektedir.

Beton yerin yüzey sıcaklığı yoğunlaşma noktasından düşükse nem yüzeyde yoğuşur ve bazı pozisyonlarda beton plakanın içine emilir. Bu konum uygulanma sırasında yahut uygulandıktan sonrasında 72 saat arasında gerçekleşirse, sistemlerin reaksiyonu yarıda kalmış şekilde mat görünüme ve zayıf yapışmaya neden olur. menfi neticelara mahal vermemek için müsait koşulları sağlamanın en etken yolu döşeme işlemini binayı ‘kullanım sıcaklığı ve rutubet koşullarına’ getirdikten sonra yapmaktır. sürekli hava hareketi ve iyi bir havalandırma da şüpheli koşullarda olası yoğunlaşmayı en üye indirger.

kelime sayısı: 497

izmir web tasarım