Epoksi Antistatik Zemin Kaplama

Epoksi anti statik kaplama, temizlenmesi rahat ve toz tutmayan zemin kaplamasidir. Orta oranda mekanik mukavemeti ve kimyasal dayanimi vardir. Anti statik kaplamada statik elektrigin bakir baralar ile mevcut ortamda uzaklastirilmasi hedef alinmistir.

Ankara Eposi Zemin Epoksi anti statik kaplama, yeni beton zeminlerde ve ya çukurlasmis, asinmis ve zedelenmis beton zemin yüzeylerin parlak, yogun ve dayanimli yüzey biçimine getirir. Yüzey yari pürüzlü ve ya tam pürüzlü hale getiren kaplama sistemidir.Kimyasal nitelikli bu kaplama ile zeminler hizli ve dayanikli bir sekilde olusturulabilir.

Kullanim Alanlari
Epoksi anti statik kaplama,Ankara Eposi Zemin tüm endüstri amaçlı dösemelerde, hastaneler, elektrik fabrikalari, elektronik fabrikalari, otomotiv endüstrisi ve statik elektrikten etkilenmemesi Ankara Eposi Zemin bütün yüzeylerde farkli renk seçenekleriyle kullanilabilmektedir.

Orta kalinlik sinifina girer
Elektrostatik şekilde iletkendir
Kalinligi 1mm ile 3mm arasinda degismektedir
Pürüzsüz ve ya yari pürüzlü yüzey elde edilir
Sürtünme, asinma ve darbeye orta oranda dayaniklidir
pratik temizlenme niteligine sahiptir
Su geçirmez toz tutmaz
Onarimi bakimi kolay ve ucuzdur
Zemine yüksek yapisma niteligine haizdir.

1.1. Sicaklik ve rutubet
Epoksi uygulamasi için, ortam ve beton yüzey sicakligi Ankara Eposi Zemin 10°C ile 30°C araliginda olmalidir. Beton nem oraninin kosulsuz %4 ve altinda, ortamdaki bagil nem oraninin �‘nin altinda olmasi gerekmektedir. Bagil nemin; sebnem Ankara Eposi Zeminşekilde da söylenen yogusma sicakliginin altinda olmasi gerekmektedir. Beton nem orani rutubetölçer kullanilarak ölçülmeli, gerektiginde ortam sicakligi yükseltilmelidir.

2. Yüzey Hazirligi Yapilmasi
Epoksi kaplama isinin birinci adimi olarak; gevsek parçaciklarin, düsük mukavemetli serbet tabakasinin alinmasi ve yüzeyin pürüzlendirilmesi amaciyla, yüzey hazirligi yapilacaktir. Aderansi azaltacak veya engelleyecek; her türlü toz, boya, yag, gres bu gibi pislik yüzeyden temizlenecektir. Yagin çok derinlere isledigi tabakalar mevcut ise bu tabakalarin kaldirilmasi gerekmektedir. Yagli bir yüzeye epoksi uygulamasi yapilmaz. Yüzeyler saglam, temiz, pürüzlü ve açik gözenekli duruma getirilir. Kusgözü bosluklar, delikler tam olarak açik bir hale getirilecektir.Hazirlanmis yüzeylere bir sonraki asamada epoksi astar uygulamasi yapilacaktir. Ankara Eposi Zeminastar yüzey ile yapilacak kaplama arasindaki baglayici katmandir. Astarin vazifesini yapabilmesi, betona tutunabilmesi için yüzey hazirliginin teknigine uygun bir sekilde yapilmasi çok önemlidir.

2.1. Yüzey Tamirati Yapilmasi
çukur, çatlak, kirik, segregasyon bu gibi hatalar epoksi astar ve Ankara Eposi Zemin epoksi harç ile yapilir. 4-5 m. den daha derin ve büyük alanli tamiratlar epoksi kaplamaya müsait çimento esasli tamir harçlari ile de yapilabilir. çatlaklarin derin olmasi ve zeminden su gelme tehlikesi mevcut ise epoksi enjeksiyon yapilarak çatlak kesidinin doldurulmasi gereklidir. çatlaklarin vakit arasında devinim ederek kaplamaya yansimasi olasiligi mevcut ise, cam elyaf ile güçlendirerek tamirat yapilmasi konusu degerlendirilmelidir. Bazi durumlarda epoksi enjeksiyon ile rutubet ve su transferi engellenememektedir. Bu hallerde çatlak kesidini ve altindaki bosluklari dolduracak reaktif poliüretan enjeksiyon uygulamasi yapilmalidir. Bu halde epoksi uygulama yapmadan önce uyulmasi gereksinim duyulan nem sartlarina ve bekleme sürelerine dikkat edilmelidir.

üç. Epoksi Astar Uygulamasi
Temizlenmis, çatlak ve derz tamirati yapilmis, rutubet ve su sorunlari olmayan betonarme yüzey, epoksi astar atilmaya uygun hale getirilmistir. Yüzeye solventsiz epoksi astar uygulanir. araç-gereç sarfiyati yüzey kosullarina nazaran degisiklik göstermektedir. Solventsiz epoksi astar, yüzeye rulo ile tek kat emprenye edilmelidir. Astar üzerine kuvars kumu serpilecektir. Epoksi astar; bosluklari doldurur, yüzeyin darbe ve kimyasal direncini arttirir, ayni sürede kendisinden sonrasında gelen katlarin yüzeye yapismasini saglar.

üç. Anti-Statik Katman Uygulamasi
Solventsiz Epoksi Astar kullanılan yüzeyler rutubet, toz ve hava akimindan korunmali. Herhangi bir sekilde yaya veya vasıta trafigine açilmamalidir. Hava ve ortam sicakligina bagli degismekle birlikte astar uygulamasindan 8 saat sonra üzerine iletken ara katman, mala ve rulo yardimiyla uygulanir. Reaksiyonunu tamamladiktan sonrasında, iletken bakir bara montaji yapilir. Alanin ölçülerine gore toprak hattina baglanir.

4.1. Epoksi ara Kat Uygulamasi
solventsiz epoksi astar kullanılan yüzeyler rutubet, toz ve hava akimindan Ankara Eposi Zemin korunmali. Herhangi bir sekilde yaya yada araç trafigine açilmamalidir. Hava ve ortam sicakligina bagli olarak astar uygulamasindan altı-24 saat sonrasında üzerine solventsiz epoksi kaplama malzemesi dolgulu olarak, arzulanan renkte ve mala ile uygulanir. Uygulama yapmadan önce üzerine kuvars kumu serpilmis yüzey üzerindeki gevsek malzemeler endüstriyel süpürgeler yardimi ile süpürülerek alinir.

4.2. Self Levelling Epoksi Kaplama Son Kat Uygulamasi
Solventsiz epoksi ara kat uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akimindan korunacak, herhangi bir sekilde yaya ve ya araç trafigine açilmayacaktir. Hava ve ortam sicakligina bagli şekilde ara kat uygulamasindan 6-24 saat sonrasında üzerine solventsiz self levelling epoksi kaplama malzemesi uygulanir. Self levelling epoksi kaplama, istenilen renkte, tarakli mala veya düzen taragi ile uygulanir ve hava kabarciklari kirpi rulo ilealinir. ıstenilen kalinliga göre materyal sarfiyati degisecektir. Uygulama bittiginde pürüzsüz çok muntazam ve parlak bir yüzey elde edilir. Hava ve ortam sicakligina bagli şekilde, uygulama alani 16-30 saat içinde yaya trafigine açilabilir.

5. umumi Notlar
• Kaplanacak alan bos ve temiz olacaktir.
• Zemin kaplamasi islemi sirasinda diger çalisanlarin girmesine izin
verilmeyecektir.
• bütün pencere ve kapilar yerlestirilmis ve kapali olacaktir.
• Yüzeyde su sizintisi olmamalidir.

kelime sayısı: 766

izmir web tasarım